Bebeklerde Pişik Sorunu

nidakeles

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Mar 2021
Mesajlar
43
Arkadaşlar herkese merhaba kuzenimin bebeği için pişik önleyici krem arıyordum sonra pişiği önlemenin başka yolları olduğunu da öğrendim yazıyı sizlerle de paylaşmak istedim umarım yararlı olur :))

" Pişiğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Pişiği Önleyen Ve Hemen Geçiren Şeyler Nelerdir?

Bebeklerde pişik bebeğin cildinin dışkı veya idrarla kirlenmiş bebek beziyle uzun süre temasından kaynaklanan cilt iltihabıdır. Neyse ki, bu enfeksiyonu önlemenin ve tedavi etmenin yolları var.

Pişiğe Ne İyi Gelir?

Spesifik olarak, çocuk bezi döküntüsü ya da pişik, çocuk bezi ile temas halinde kalan, çok sıkı olan veya yeterince düzenli olarak değiştirilmeyen cilt tahrişidir. İdrar ve dışkı ciltte bir tür yanmaya neden olarak bu tahrişi artırır.

Pişik oluşumunu önlemenin en iyi yolu, özellikle ishal varsa çocuğunuzun bezini sık sık değiştirmektir. Bu durumda, cildi koruyan vazelin veya çinko oksit macunu gibi kokusuz bir bariyer krem uygulayarak bebek bezi döküntülerini önlemeye de yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğinizin bezini değiştirdiğinizde, altını yumuşak sabun ve ılık suyla (dışkı yoksa sadece su) veya kokusuz ıslak mendille yıkayın, ardından durulayın. Cildi kurulayın. Cilt çok kaşıntılıysa ve çok kırmızıysa altını ılık su banyosunda yıkamak daha az acı verici olabilir.


Pişiği Önleyen ve Hemen Geçiren Şeyler Nelerdir?

Bebeğinizin altını olabildiğince sık değiştirmeniz önemlidir. Hedef asidik olabilir nem ve dışkı maruz kalma süresini en aza indirmektir.

Her değişimde bebeğinizin altını çok dikkatli bir şekilde temizlemelisiniz. AB suyuna batırılmış bir bez ve özel bebek sabunu, bir mendil veya temizleme sütü içeren bir pamuk ped gibi özel ürünler kullanın. Temiz bebek bezini giydiğinde cildi çok kuru olmalı.

Temizledikten sonra bebeğinizin poposunu açık havada bırakmaktan çekinmeyin. Mümkünse, bunu en az bir veya iki saat boyunca yapın. Derisinin daha kuru olduğunu ve daha iyi nefes aldığını göreceksiniz.


Pişik Nasıl Geçer?

Her bez değişiminden sonra tahriş olmuş cildi korumak ve yağlamak için nemlendirici jel veya pişik önleyici krem çinko oksit içeren krem gibi kokusuz koruyucu bir merhem kullanın. Her bebek bezi değişiminde kirli kremi sabunlu su veya kokusuz ıslak mendil ile temizleyin, ardından daha fazla uygulayın.

Kremi veya merhemi diğer çocuklarla paylaşmayın ve çocuğunuzun cildine dokunduktan sonra parmaklarınızı kavanoza geri koymayın. Daha fazla merheme ihtiyacınız varsa başka bir parmağınızı kullanın. Talk veya bebek pudrası kullanmayın.

Mümkünse, cildini havaya maruz bırakması için bebeğinizin altını kısa süre çıplak bırakın. Bebeğiniz daha iyi hissedecek ve pişik daha hızlı iyileşecektir."

Kaynak.milliyet
 
Üst Alt