Histeri Hastası Kadınları Orgazm Etmekten Bıkan Doktorun İlginç İcadı: Vibratör

Merve Keskin

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Ocak 2020
Mesajlar
19
İlginçtir ama vibratör ilk kullanılmaya başlandığı dönemde amaçları arasında cinsel zevk vermek yoktu sevgili dostlar. Bu aletler daha çok histeri, baş ağrısı, anksiyete, öfke ve mide rahatsızlıklarının tedavisi için kullanılıyordu. Bunun sebebi, bu rahatsızlıkların kadınların rahmiyle ilişkilendiriliyor oluşu ve histeri nöbetlerinin orgazm yoluyla tedavi edilerek kadını sağlığına kavuşturabileceğine duyulan inançtı...

Viktorya Dönemi'nde pelvik masaj uygulamak doktorların göreviydi.
Yüzyıllar boyunca bu durum değişmedi ancak bir süre sonra yayımlanan tıbbi dergilerde bu işin oldukça yorucu ve sıkıcı olduğundan bahsedilmeye başlandı. Bunun üzerine Dr. J. Mortimer Granville, 1880'li yıllarda tıp dünyasına umut veren bir icat geliştirdi ve bu elektromekanik aletin patentini aldı.

Ve bu icat kısa sürede Viktorya Devri kadınları arasında büyük popülarite kazandı.
Ve bu icat kısa sürede Viktorya Devri kadınları arasında büyük popülarite kazandı.
Fakat kimsenin aklında bu aletlerin cinsel zevk sağlamak amacıyla kullanılabileceği gibi bir düşünce yoktu. Yalnızca doktorların işini rahatlatarak hastaların evde tedavi olmalarını sağlıyordu. Zaten bakıldığı zaman 20. yüzyıla kadar Amerika ve Avrupa'da doktorlar dahil herkes kadınların cinsel istek ve zevk duyduğunu reddediyordu. Kadınlar yalnızca erkeğin kösnüllüğünü giderebileceği makinelerdi ve tek görevleri hamile kalmaktı. Bu sebeple kadınlar da cinsel dürtüleri olduğuna inanmıyor, seksi yalnızca kocalarını mutlu etmenin ve çocuk sahibi olmanın aracı olarak görüyorlardı.

Bu inançlar da haliyle o dönemde pek çok kadının cinsel gerginlik yaşamasına sebep oluyordu.
Zaten vibratörün çözüm bulduğu çoğu rahatsızlık da kadınların cinselliklerini reddediyor olmalarından ileri geliyordu. Anksiyete, uykusuzluk, öfke, gerginlik, erotik fanteziler, pelvik bölgede şişkinlik ve bacaklar arasında ıslaklık hissi gibi belirtiler, Yunanca'da rahim anlamına gelen "histeri" isimli rahatsızlığa temel oluşturuyordu.

Kadınlarda histeri rahatsızlığına dair ulaşılan en eski kaynaklar 13. yüzyıla dayanıyor.

O zamanlara baktığımız zaman doktorlar, kadınların cinsel arzu duyduğunu kabul ediyor ve kendilerini dildo, anal ürünler yardımıyla rahatlatmalarını salık veriyorlardı. Fakat daha sonradan toplumun daha kapalı hale gelmesiyle, klitoral uyarılmayı sağlama işi doktorlara düştü. Yağla uygulanan bu masajlar, kadınların histeri belirtilerinden kısa sürede kurtulmalarına yardımcı oluyordu. Ancak yine de kadınların bu masajlar sırasında yaşadıkları orgazma “paroxysms” (ani nöbet) ismi veriliyordu çünkü kadınlar cinsel haz yaşayamazdı ve bu yüzden orgazm olamazdı.

1880 yılında, ütü ve elektrik süpürgesi gibi aletlerden yüz yıl kadar önce Dr. Joseph Mortimer Granville, doktorları zahmetten kurtaracak bu aleti geliştirdi. Ancak elbette bu aletlerin toplumsal olarak kabul edilmesi için esas işlevleri gizlenmek zorundaydı. Bu sebeple vibratörler "kişisel masaj aleti" adı altında tanıtıldı ve reklamlarda bu aleti vücudun başka bölümlerine uygulayan kadın illüstrasyonları kullanıldı.
 
Üst Alt