İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Yağmur Arı

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
2 Ocak 2020
Mesajlar
10
Herkese merhabaa. 10 aylık bir oğlum var. İlk çocuğum olduğu için haliyle ona bir şey alırken daha çok dikkat ediyorum. Bir şey yedirirken, içirirken ve giydirirken sağlığına bir şey olacak diye çok korkuyorum. Anne babalar beni anlar :) Çoğu zaman abartıyorum ama olsun :) oğluma ayakkabı alacağım ve nasıl seçilir nasıl bir şey almalıyım bilemedim bir araştırma yaptım. Öylesine aldığımız bir ayakkabının aslında çocuk gelişimi için çok önemli olduğunu okudum. Çocuklarımızın vücut gelişimi uzun süre devam ettiği için bu süreçte onlara bir şey alırken en azından ayakkabı seçimimizde, sağlıklarını olumsuz etkilememesi adına doğru seçimi yapmalıyız. Bu yazı bana faydalı oldu. Umarım size de faydası olur :)


İlk adımlarını atmaya hazır bebekler için seçilen ilk adım ayakkabısı, bebeğin ayak ve omurga gelişimi için oldukça önemlidir. Vücut hücreleri, dokuları ve iskelet sistemi hızla büyüyen ve gelişen bebeğin yürümeye başlaması ile birlikte en çok ihtiyaç duyacağı kıyafet ayakkabılardır. Uzmanlar tarafından ilk adımlarını atmaya başlayan bebeklerin ev içerisinde yalın ayak dolaşmaları önerilir. Böylece bebeğin zemini hissetmesi sağlanır. 10 aydan küçük bebekler için sadece ayak ısını korumaya yönelik yumuşak deriden ayakkabılar ya da kalın çoraplar kullanılır. Pamuklu çorapların tercih edildiği bu dönemde özel bir ayakkabı kullanılmasına gerek görülmez. İlk adım ayakkabıları bebeklerin 10-14. aylarından sonra kullanılmaya başlanır. Bebekler bu dönemde ilk adımlarını atmaya başlar.

İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

ilk adım ayakkabıları bebeğin ayakları ile tamamen uyum içinde olmalıdır. Ayakkabının ne çok büyük ne de ayağı tamamen saran bir formda olması gerekir. Bebeğin ayaklarının ayakkabı içinde rahat etmesi için ayakkabının burun kısmında yarım santimetrelik boşluk idealdir.
İlk adım ayakkabısının yapıldığı malzeme de bebeğin ayak sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Ağır ayakkabı, bebeğin yürüyüş yapmasını zorlaştırabilir ve yürüme isteğinin azalmasına sebep olabilir. Bu nedenler hafif yapıya sahip kaymaz tabanlı yumuşak ayakkabılar tercih edilmelidir. Hafif ayakkabılar ile bebekler doğal bir şekilde yürüme hissine sahip olur ve rahatsızlık hissetmez.
Ayakkabı tabanının çok sert olması bebeğin hareket etme özgürlüğünü kısıtlar ve aynı zamanda iskelet ve kas sisteminin normal gelişimine engel olur. Ayak şekline göre kıvrılabilen ve esneyebilen özelliğe sahip bir ayakkabı seçilmelidir.
Bebeğin ayakkabı giymeye alışmasını kolaylaştıran modeller tercih edilmelidir. Bağcıklı ve tokalı ayakkabılar giyilmesi zor olduğundan dolayı pratik bir kullanıma elverişli değildir. Pratik ve kolay kullanımı sayesinde cırt cırtlı modeller ilk adım ayakkabısı olarak tercih edilebilir.
Bebek cildinin nefes alabilmesini sağlayan ayakkabı modelleri, bebeklerin ayaklarının terlemesini önleyerek kötü koku oluşmasını önler. Ayrıca terleme nedeniyle meydana gelebilecek cilt hasarlarının da önüne geçer. İlk adım bebek ayakkabıları için en uygun malzemeler ayakların nefes almasını dağlayan kanvas, deri ve bez bazlı malzemelerdir.
Yaz ayları için kullanılacak olan ilk adım ayakkabılarının hafif yapılı, yuvarlak burunlu ve ayağın önlerden yanlardan sıkışmasını önleyecek yapıda olması önerilir. Sandalet tipinde tasarlanan ilk adım ayakkabıları yaz ayları için uygundur. Kış ayları için ise bebeklerin bileklerini daha rahat oynatabilmeleri için bileği sıkmayan çocuk botları tercih edilmelidir.
 

pempik

Onursal Demirbaş
Kayıtlı Üye
Katılım
22 Nis 2019
Mesajlar
6,586
Kızım diyorki:
Anne sen neden yemek yiyorsun
Ben :niye kızım yemeyeyimmi
Kızım:diyettesin ya anne
Demekki oksijenle beslenmem gerek
 
Üst Alt