Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Merve Keskin

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Ocak 2020
Mesajlar
19
Herkese merhaba. Kadınlarda görülen cinsel isteksizlik için bir araştırma yaptım. Sizinle paylaşmak istiyorum.

Erkeklerde de sıklıkla görülen cinsel isteksizlik, daha çok kadınların yaşadığı bir rahatsızlıktır. Pek çok kadın bu rahatsızlığın farkında bile değildir. Cinsel isteksizlik nedir ya da kadında cinsel istekte azalma gibi konularda bilinçli olmayan bireyler, bu rahatsızlığın giderilmesi için de ne yapacaklarını bilemez.

Genel olarak eşlerin arasında var olan uyumsuzluk, anlayışsızlık ve farklı yaklaşımlar nedeniyle kadınların cinsel ilişkiden kaçınmaları ve uzak durmaları olarak bilinen cinsel isteksizlik, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için büyük bir tehdittir. Bu nedenle rahatsızlığın giderilmesi için gerekli olan tedavilerin yapılması önemlidir. Kadınların cinsel hayata karşı tabuları var. Erotik shoplarda bile genellikle sadece erkeklere yönelik ürünler varken kadınların bu konuda çekingen olması gayet doğal. Hiçbir kadın kendini keşfetmek için erotik shopa gidip ben vibratör ya da herhangi bir ürün alacağım diyemiyor.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri
Kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri pek çok farklı etkene bağlı olabilir. Bu etkenlerden bazıları şu şekildedir:

Hormonal dengesizlikler,
Akut ve kronik hastalıklar,
Herhangi bir ilacın yan etkisi,
Kendine güvensizlik,
Daha önce yaşanmış olan olumsuz cinsel deneyim,
Partner ile cinsel uyumsuzluk,
Partnerle yaşanan sorunlar,
Yetersiz cinsel eğitim,
Çocukluk ve ergenlik döneminde yaşanan duygusal güçlükler,
Anksiyete,
Partnere olan güvensizlik,
Cinsellikle ilgili korku ve kaygı,
Depresyon,
Bağlanma güçlükleri,
Kişilik bozuklukları,
Cinsel işlev bozukluğu,
Cinsellikle ilgili dini ve kültürel değerlerdir.

Kadınlarda cinsel isteksizlik sebebi ne olursa olsun, gerekli olan tedavilerin yapılması ve rahatsızlığın giderilmesi önemlidir. Bu nedenle öncelikle rahatsızlığa neden olan etkenlerin en doğru şekilde belirlenmesi gerekir. Böylece ilgili alandaki bir uzmandan destek alınarak sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olunabilir.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Tedavi Yöntemleri
Cinsel isteksizlik tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğu için, uzmana en kısa sürede başvurulmalıdır. Kadınlarda cinsel isteksizlik tedavisi için öncelikle altta yatan nedenlerin belirlenmiş olması gerekir. Ardından nedene bağlı olarak hem psikolojik hem de ilaç tedavisi gerçekleştirilebilir. Bazı uzmanlar kadınların kendini keşfetmesi için anal ürünler önerebiliyor. Her ne kadar kötü bir şekilde bakılsa bile bu gayet doğal bir durum.

Bazen psikolojik nedenler sonucu ortaya çıkan cinsel isteksizliğin giderilmesi için;

Cinsel terapi,
Aile terapisi,
Bedensel egzersiz gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Bununla birlikte rahatsızlığın nedeni anatomik ve hormonal sorunlara bağlı ise ya da kalp, tansiyon, prostat, obezite gibi hastalıklar ise, alanında uzman bir hekim tarafından verilen kadınlarda cinsel isteksizlik ilaçları kullanılır."
 
Üst Alt