Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

kubraisik

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
29 Eyl 2020
Mesajlar
1
Doğal yollarla sarfedilen kantaron yağı faydalarıyla şaşırtıyor. Hem bedene yapılan hem de içilen kantaron, cam şişelerde muhafaza edilir. Tarih süresince yaralara iyi gelen ve kanamaları durduran özelliği ile tanınan kantaron yağının mucizevi bir bitkidir. Şifa kaynağı olan kantaron cilt bakım yağı olarak kullanılabilir. Antiseptik özelliği vasıtası ile akne ve sivilce oluşumuyla savaşır. Peki Kantaron yağının faydaları nelerdir? İşte bol miktarda deva sahibi olan kantaronun bilinmeyen faydaları…

1387


KANTARON YAĞI FAYDALARI NELERDİR?

Vücudumuza deva kaynağı olan kantaron yağının faydalarını haberimizde derledik. İşte hiç bilinmeyen kantaron yağı faydaları

Yara ve yanıkların tedavisinde de sarı kantaron yağı kullanılır

Cildinizde yara ya da iz varsa birkaç damla kantaron yağı kullanarak tedbir alabilirsiniz. Cilt kırışıklıklarında, lekelerde, yaralarda, tahriş olmuş bölgelerde, cilt hücrelerini yenilemek, cildin elastik ve sıhhatli bir manzara kazanmasını sağlar.

1388


İltihaplara karşı koruyucu vazifiyeti görür

İltihapları tedbireye karşı koruyucu vazifiyeti görür. Rahatsızlıkların bir numaralı sebebidir ve hayvansal besin tüketimiyle tetiklenir. Karalahana, iltihaplanmadan kaynaklanan bu hastalıkları engelleyici özelliğe sahiptir.

Hücre yenileyicidir

Kantaron hücre yenileyicidir. Onarıcı ve yenileyici özellikleriyle aşırı kuru ve çatlayan ciltler amacıyla iyi bir nemlendirici. Topuk, el-ayak, dirsek gibi cok kuru ve titiz yerleri yumuşatmak amacıyla idealdir.

Hemoroide iyi gelir


Vücudun hem iç hem dışında tespit edilen zararlı bütün bakteri ve parazitleri temizleyerek iltihaplanmaları engeller.

Güneş yanıkları amacıyla de kullanılabilir.

Yanık olan bölgelere yağ sürüldüğünde rahatlama acıyı azaltır ve rahatlama sağlar.

Sakinleştirici özelliği vardır

Kanamaları durdurur

Romatizma ağrılarına iyi gelir

Mide ağrılarına son verir

Kan şekerini düşürür

Böcek ısırıklarına iyi gelir

Uyku sorunlarına iyi gelir

Güçlü antioksidandır

Saç dökülmesini engel olur


KANTARON YAĞI NASIL ELDE EDİLİR?


Öncelikle kantaron bitkisi, çiçeği ve sapıyla beraber güzelce yıkanıp kurutulur. Kuruyan bitki parçalara ayrılıp bir kavanozun amacıylae konur. Kavanoz doldurulmalı ancak bitkiler sıkıştırılmamalıdır. Bitkiyi parçalara ayırırken makas ya da bıçak kullanmamalı, elinizle parçalara ayrılmalısınız.

Kavanoza konan kantaron bitkisinin üstüne saf zeytinyağı doldurulur. Kavanozun ağız kısmına bir tül, tülbent ya da temiz ince bir bez koyarak kapatılır. Bu aşamada kavanozun kapağını kapatılmaz. Sarı kantaron bitkisinin özünü zeytinyağına bırakabilmesi amacıyla 5 gün zamanınce güneşte bekletilir.

5 gün sonra kavanozun kapağı kapatılarak hava ile ilişkiyi engellenir. 40-45 gün kadar güneşte bekletilir. Bu süreçte sarı kantaron bitkisi zeytinyağı ile karışacağı amacıyla yağ kırmızılaşacaktır. Ara sıra kavanozu ters düz ederek karışımı karıştırmak gerekli. Sürenin sonunda, kırmızı renge bürünen yağ süzülerek koyu renkli bir şişeye koyulur ve güneş almayan bir ortamda saklanır. Evde hazırlandığı ve katkı maddesi bulunmadığı amacıyla kullanım zamanı de uzun olacaktır.
 

Blackangel

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
1 Ocak 2021
Mesajlar
44
Uraw kozmetikten aldığım Galebe kremin içinde de mevcut gerçekten yara izlerime çok iyi geldi tavsiye ederim.
 
Üst Alt