Karayolu Taşımacılığı Hakkında Genel Bilgiler

defnekucuk

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
20 Ağu 2020
Mesajlar
2
Merhaba arkadaşlar. İş kurmak için sektör arayışına girmiştim. Birazda sermayem vardı ne yapsam ne etsem diye düşünürken güvendiğim bi tanıdığım taşımacılık sektörünü önerdi, uzun uzun konuştuk araştırmalar yaptık birlikte. Olur mu olmaz mı diye düşünürken bi anda kendimi işin içinde buluverdim. Küçük çaplı da olsa başladık bakalım. İlk işimiz rusya nakliyat olacak. Sizin fikirleriniz neler? Türkiye şartlarında para kazandıracak bir sektör mü fikirlerinizi merak ediyorum açıkcası. Kısada bir bilgilendirme yaptım karayolu taşımacılığı ile ilgili. Keyifli okumalar, yorumlarınızı bekliyorum...

Karayolu Taşımacılığı Nedir
Yüklerin güvenli, çabuk, sağlam, ekonomik ve verimli biçimde hareketine imkan sağlayan ulaşım sistemidir. Başlangıç ve varış noktaları arasında aktarmasız bir taşımaya olanak sağlaması, öteki taşıma türlerine kıyasla daha hızlı olması ve özellikle kısa mesafeli taşımalarda nispeten ucuz olması nedeniyle bazı avantajlara sahip olan taşıma modudur.

Karayolu Taşımacılığın Önemi
Günümüzde taşımacılık alanında en çok tercih edilen kara yolu taşımacılığıdır çünkü kara yolu taşımacılık güvenilirdir, hem yaygın olarak kullanılır hem de daha fazla yükün taşınmasını sağlayabilmektedir. Bir ev taşınmasından, bir fabrikanın taşınmasına kadar her tip taşımacılık kara yolu taşımacılığıyla gerçekleşmektedir. Gerek kolaylık acısından gerek fiyat acısından daha cazip olan karayolu taşımacılığı bu sektörde kullanımı en yaygın taşıma şeklidir.
kara yolu taşımacılığı küçük yüklerde havayolu, daha büyük yüklerde ise denizyolu ve demiryolu ile rekabet etmektedir. Ancak esnek ve çok yönlü kullanıma açık olmaları önemli bir avantaj sağlamaktadır. Başka bir deyişle, diğer ulaştırma sistemlerinin katkısına ihtiyaç duyulmaksızın taşıma kapıdan-kapıya yapılabilmektedir.
Oldukça esnek olan bu taşımacılık türünde yükleme ve boşaltma işlemlerinin kolaylıkla yapılabilmesi, tarifeli yüklemelerin sıkça yapılabilmesi, kapıdan kapıya hizmet verilebilmesi, kısa sevk süreleri gibi sebepler tercih edilme nedenidir. Kötü hava koşullarından kolaylıkla etkilenmesi, trafik ve çevresel faktörlerden etkilenmesi olumsuz yönlerindendir.

Türkiye’de Kara Yolu Nakliyenin Yeri ve Önemi
Türkiye’de yük taşımacılığının % 90’ına yakın bölümü karayolu ağırlıklı gerçekleşiyor. Ortalama 750.000 civarı yük taşıyan araç sayısı ve çoğu ülkeden fazla olan bu oran Türkiye’de karayolu nakliyenin ne kadar büyük bir sektör olduğunu fazlasıyla gösteriyor. Türk taşımacılık ve lojistik sektörü son 10 yılda önemli bir büyüme ve gelişme kaydetti. Sektörün önümüzdeki on yıl içinde de hızla gelişmeye devam edeceği öngörülüyor.
Ülkemiz içerisinde taşımaların büyük bir kısmı karayolundan yapılmaktadır. Ülkemiz genç bir taşıma filosuna sahiptir. Coğrafik özelliğimiz bakımından karayolu daha uygun düşmektedir. Mesafelerin kısa olması, ikinci, üçüncü aktarmalara gerek duyulmadan direk teslimatlar da kolaylık ve ekonomik olmaktadır.
Özellikle Fransa nakliye, Almanya Nakliye, Belçika nakliye kategorileri başı çekmektedir.
 
Üst Alt