Misvak Nedir, Nasıl Kullanılır?

MeVa

"La Tahzen.."
Kayıtlı Üye
Katılım
25 Nis 2019
Mesajlar
1,100
misvak-yararlari-nelerdir.jpgMisvak muhtemelen batı dünyası için çok yabancı bir şeydir. Ancak bu, Müslüman toplumlarda pek çok kişinin dişlerini fırçalamak için her gün kullandığı ince bir daldır. Ağaç dallarından dal koparıp bunu diş fırçalamak için kullanmak kulağa modası geçmiş bir şey gibi gelse de, Misvak hakkında yapılan çalışmalar bunun tam tersini kanıtladı. Yapılan çalışmalardan, Misvak’ın dişeti hastalıklarını önlemede diş macunlarından çok daha etkili olduğu ortaya çıktı. Batı dünyasında, Misvak’ın çiğnenerek kullanıldığı bilinir ve bu dal alternatif bir ilaç olarak görülür. Evet, şimdi, belgelenmiş bilimsel çalışmaları kanıtlar olarak kullanarak bu “Mucizevi Dal” ı inceleyelim.

Ama her şeyden önce, bir insan neden bir ağaç dalını dişlerini temizlemek için kullanır ki? Gerçek şu ki, eski dönemlerde yaşamış insanların diş fırçası üretebilecekleri tesisleri yoktu ve Misvak pek çok kültürde ağız temizliği için kullanıldı. Misvak, dünyanın Müslüman nüfusunda çok yaygınlaştı ve Müslüman ülkelerde sık sık karşılaşılan bir nesne haline geldi. Misvak’ın Müslümanlar arasında çok sık kullanılması dinsel inançlarla ilişkilendirilebilir. İslam aleminin son elçisi bu dalı çok sık kullandı ve aynı zamanda takipçilerine de aynı şeyi yapmalarını telkin etti. Böylece bu alışkanlık, Müslüman ülkelerde geniş bir alanda sürdürüldü. Misvak’ın İslam Yazın Dünyası tarafından öne sürülen 70 faydası bulunmaktadır ve bunların birçoğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bir kısmı ise henüz hiç çalışılmamıştır.

Misvak’ın neden bu kadar önemli olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Misvak, genel olarak Erak ağacının dallarından elde edilse de, ceviz ve zeytin ağaçlarının dalları da Misvak elde etmek için kullanılır.


Misvak’ın birkaç önemli faydası

  • Dişeti hastalıklarına neden olan bakterileri yok eder.
  • Diş taşı oluşumunu önemli ölçüde önler.
  • Dişleri çürüklere karşı korur.
  • Ağızdaki kötü kokuyu ve diş lekelerini temizler.
  • Ağızda güzel bir koku bırakır.
  • Birbirine paralel saçakları sayesinde diş aralarını etkili bir biçimde temizler.
  • Salgılanan tükürük miktarını arttırır ve bu sayede ağız kuruluğunu önler (Kserostemi – Ağız Kuruluğu)
Misvak Üzerine Yapılan Bilimsel Çalışmalar

Misvak’ın yaygın olarak kabul edilen 70 faydası olmasına rağmen, bizim burada inceleyeceğimiz, onun ağız sağlığına olan yararlarıdır. Hadi o zaman, Misvak’a ilişkin bilimsel çalışmaları biraz açıklığa kavuşturalım.

Wrigley Şirketi, Misvak hakkında, Journal of Agricultural and Food Chemistry (Tarımsal Kimya ve Yiyecek Kimyası Dergisi) isimli dergide de yayımlanan, bir çalışma yaptı. Çalışma, Misvak’ın özünde, bakterileri normal naneden 20 kat daha etkili bir biçimde yok eden bir nane olduğunu ortaya koydu. Misvak ile diş fırçaladıktan sonra, Misvak’ın özündeki nane ağızdaki bakterilerin % 60’ını yok ederken sıradan naneler sadece %3.6 oranında bakteri yok edebilmektedir.Journal of Periodontology (Periodontoloji Dergisi) dergisinin 2008 yılı Ağustos sayısında, İsveç’li araştırmacıların yürüttüğü bir çalışmaya yer verildi. Bu çalışma, bir petri kabında (bakteri yetiştirme aracı) asılı duran Misvak parçalarının, siz temas etmeseniz de periodontal hastalıklara neden olan bakterileri yok edebildiğini gösterdi. Araştırmacılar bu olguyu açıklarken, Misvak’ın ağız içine gaz halinde antibiyotik veriyor olabileceğini söylüyorlar.

Diş fırçası ile Misvak kullanımlarıını karşılaştıran bir çalışmaya Pubmed’den ulaşılabilir. (U.S. National Library for Medicine Service – A.B.D. Ulusal İlaç Kütüphanesi Servisi) Araştırma, Misvak’ın, doğru kullanılması halinde, diş taşı ve dişeti iltihaplarını azaltma konusunda diş macunlarından çok daha etkili olduğu sonucu ortaya çıkardı. Aynı internet sitesinde ve başka kaynaklarda da, Misvak’ın diş fırçasından daha etkili olduğunu destekleyen araştırmaları bulabilirsiniz.

King Saud Üniversitesi’nden bir grup diş doktorunun yürüttüğü bir çalışmada ise Misvak kullanmanın en az diş fırçası kullanmak kadar etkili olduğu kanıtlandı. Misvak hakkında, yayımlanmış pek çok çalışma bulunmaktadır. Aslında Misvak’ın ağız sağlığına ve vücuda olan faydalarını inceleyen tüm kitaplar basılmıştır.

Artık, bir anda öğrendiğiniz bunca bilgiden sonra, ister istemez Misvak’ın neden bu kadar etkili olduğunu merak edebilirsiniz. Misvak’ın bu kadar etkili olması, onun güçlü antibakteriyel özellikleriyle ilişkili olabilir. Göz önünde bulundurulması gereken bir başka durum ise saçaklarıdır. Saçaklar sapa paralel olduğu için diş aralarını diş fırçalarına oranla daha iyi temizler. Yani Misvak, içinde diş macunu ve diş ipi olan doğal bir diş fırçasıdır.
 
Üst Alt