motosiklet yolculuğu

Merve Keskin

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Ocak 2020
Mesajlar
19
Merhabalar, eşimle ehliyetimizi ve motosikletimizi aldık. Bir süredir ikimizinde çok istediği bir hayaldi sonunda gerçekleştirdik. Fakat işler burada bitmiyor. Gerek ölmemek, gerek daha konforlu şekilde sürüş yapabilmek için edinmemiz gereken çeşitli motor aksesuarları ve kıyafetleri mevcut. Önce kendimize yapacağımız yatırımlardan başlayalım. İyi okumalar..

Korumalı Eldiven
Kazalarda yere temas etmesi en muhtemel uzuvlarımızdan biri; ellerimiz. Çocukluğumuzda bisikletten düştüğümüz zamanları bir hatırlayın. Ya dizlerimiz ya da ellerimiz darbe alırdı. Peki, motosiklette durum ne? Kuru bir zeminde 100km/h bir hızla giderken düştüğünüzde asfaltla sürtünmeden ortaya çıkan sıcaklık 770 derece. Elimizin derisi bir kenara kemiklerimizin bile 700 derecede eridiğini düşünürsek deri, kas ve kemik kaybı yaşamamız oldukça olası.

Korumalı Pantolon
Kullanması en zahmetli motosiklet aksesuarlarından birisine geldi sıra. Günlük yaşamda motosikletten iner inmez tüm ekipmanları çıkarıp atabilirken pantolonla yolumuza devam etmek zorunda kalıyoruz. Son zamanlarda bu sıkıntıyı görüp çok başarılı alternatifler üreten bazı firmalar olsa da hala biraz eksikler var bu konuda. Bu konuya direk kumaş türleri üzerinden bakmak en iyisi sanırım.

Motosiklet Montu
Bir diğer hayat kurtarıcı. Kumaş tipi, yazlık kışlık ayrı kullanım gibi konularda diğer ekipmanlardan ayrılan bir yönü yok ceketlerin de. Bütçe ayırıp bir tam yazlık fileli model, bir de tam kışlık model almak uzun vadede sizi daha büyük masraflardan kurtaracaktır. motosiklet montu sayesinde rüzgar ya da zor hava koşulları seyahatlerinize asla engel olamayacak.

Ceketlerde marka etiketi fiyatı çok etkilese de aynı kumaş kalitesine sahip iyi korumalar içeren iki ceket arasında fiyattaki kadar büyük bir fark olmayabiliyor. Tabi mont alırken de dikkat etmemiz gereken birkaç nokta var:

En az beş koruma olmalı. İki dirseklerde, iki omuzlarda ve bir sırtta koruma mutlaka olmalı. Siz buna ek olarak ayrıca sırt koruma satın alıp kullanırsanız ne ala.

Kask
Bildiğiniz üzere beyin en kritik organımız ve kafa bölgesi motor kazalarında en sıklık yaralan yer. Başka bir değişle, vücudumuzun en iyi korumamız gereken parçası ve dolayısı ile motosiklet aksesuarları içinde en mühim (ve en tuzlu) yatırım. O yüzden doğru kaskı seçmek çok önemli. Bizim için en doğru kaskın ne olduğunu nasıl bileceğiz peki? Bu iyi incelenmesi gereken bir konu, zira dikkate alınması gereken rengi, malzemesi, ağırlığı, suratınıza oturuşu tarasımı gibi bir sürü konu var. Mesela bazı kasklar güvenlik açısından iyi olsa da sürat yapacak sürücüler için ideal değildir, çünkü rüzgar kask içinde uğultu yapar! O durumda aerodinamik tasarım önemli bir faktördür. Gelin bu konuyu buraya sıkıştırmayalım, motor kaskı yazımızdan sizin için en doğru, en uygun kaskı bulalım.

Motosiklet Botu
Genelde motosiklet aksesuarları içinde en son alınan parça olsa da önemli bir yatırımdır. Motosiklet kazası atlatıp ayaklarından darbe almayan insan oldukça azdır. Günlük kullanımda pek pratik olmasa da zahmetine katlanmaya değecek bir ekipman motosiklet botu. Almışken içimiz rahat olması için kısa bir bot yerine uzun ve tam korumalı bir motosiklet botu almak en iyisi. Arazi sürüşü yapan sürücülerinse arazide kullanımına özel üretilmiş cross botları kullanmaları gerek.
 
Üst Alt