Piyano Kursu

songulasilbay

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Müzik kursları bünyesindeki piyano kursu Çayyolu Ankara’da bulunan Ramel’in akademisinde COVID 19 pandemi sürecinde devam ediyor. Piyano kursu doğası itibariyle hali hazırda bire bir özel ders şeklinde sağlanır ve bu nedenle pandemi sürecinde de eğitimler kısıtlama olmadığı sürece devam ediyor. Piyano dersinin devamı için akademide önlemler alınmaktadır. Öncelikle her bireye akademiye girerken ateş ölçümü yapılır ve her birey sürekli olarak maske takar. Dezenfektan ile el temizliği sağlanır ve piyano dersi sırasında sosyal mesafeye özen gösterilir. Çayyolu Ümitköy’deki stüdyolar periyodik olarak dezenfekte edilir. Bunun yanı sıra kapı kolları saatte 1 temizlenir. Her ders bitiminde sınıflar havalandırılır. İklim müsait olduğunda pencereler açık ders yapılır. Her dersin öncesinde piyano tuşları dezenfekte edilir ve ders öncesi ile sonrasında bireyin dezenfektan kullanması ayrıca sağlanır. Piyano, tarihsel olarak çok eski yıllara dayanan bir enstrümandır. Vurmalı çalgı sınıfına koyanlar olsa da piyano tuşlu çalgı grubuna girmektedir. Çekiç sistemi üzerinde sunulan ve tellerin titreşmesi sonucunda ses oluşturur. On parmak becerisi gerektiren piyano, geçmişten günümüze birçok önemli sanatçıyı, yeni nesile ışık tutması için bizlere kazandırmıştır. Piyano tuşlu çalgılar kategorisindedir, genel itibarı ile klavye aracılığı ile enstrümanın kontrol edildiği çalgı türlerindendir. Parmak kontrolünün önemli olduğu bu çalgı türleri, aynı andan birden çok ses çıkaran enstrüman grubuna girer. Bu nedenle piyano akor içeren enstrüman grubuna dahil olup piyano kursu sürecinde enstrümanı daha erken icra edebilir hale gelinmektedir. Modernize Metotlar psiko-pedagojik yaklaşımla eğitim verdiği için piyano motivasyon temelli kurs sürecinde bu yönleriyle modern eğitim metoduna çok kolay entegre olmaktadır. Piyano kursu Çayyolu Ümitköy akademilerinde bireyin yeterliliği ve yetenek analiziyle başlar. Bu analizde kişi yeterli bulunursa bahsedilen modern tekniklerle çok hızlı ilerlenebilmektedir. Küçük yaş gruplarında tüm dünya müzik ekollerinde piyano kursu, bateri ile birlikte ilk sırada önerilmektedir. Piyano ile müzik kurslarına başlaması erken olarak değerlendirilmiş öğrenciler Carl Orff Yöntemi sentezli bateri/perküsyon programlarına yönlendiriliyor. Bu program, dönemsel olarak renklerin öğretme teknikleri içerisinde kullanıldığı piyano eğitimlerini de bünyesinde barındırıyor. Carl Orff Yöntemi’nin içeresinde ağırlıklı haliyle perküsyon öğeleri bulunmaktadır. Bu nedenle Orff Yöntemi ile eş zamanlı olarak sürdürülen perküsyon ve bateri dersi öğrenciye büyük fayda sağlar. Boyutları küçültülerek ölçeklendirilmiş akustik baterilerle ve dijital baterilerle sağlıklı bir erken müzik eğitimi dönemi tamamlanabilmektedir. Eğer bireyin yaşı ve eğitime hazır olmayışı nedeniyle piyanoya başlaması erken görülürse birey bateri kursuna yönlendirilmektedir. Bateriyle temel müzik eğitimi sürecine giren kişi gelişme kaydetmesiyle potansiyeli doğrultusunda belirli sürelerin sonunda piyano kursuna geçiş yapmaktadır. Temel müzik eğitiminin bateri ile başlaması durumunda da yine birey enstrüman derslerinin sağladığı genel faydaları edinmektedir. Erken müzik eğitimine bilinçli aileler enstrüman farketmeksizin çocuklarını yönlendirmektedir. Bu dönem çocuğun hızlı gelişim gösterdiği evre olduğu için birçok pozitif kalıcı etkiyi müzik kursu ile sağlamak önemlidir. Bu dönemde çocukların gösterdiği gelişim hayatlarındaki diğer alanlara da yansımaktadır. Bilindiği üzere enstrüman eğitimi zihinsel ve bedensel koordinasyon gerektirmektedir. Eğitim programları, Öğretim yöntemleri kendi içlerinde alt başlıklara sahiptirler. Bu alt başlıkların kişinin özelliklerine göre düzenlenmesinin gerekliliğinden bire bir eğitim uygulanmaktadır. Bu nedenle eğitim süreci içerisinde her öğrenci için müfredat, öğrencinin özelliklerine ve performanslarına göre revize edilmektedir. Piyano eğitimi tüm Dünyada bire bir özel ders şeklinde gerçekleşmektedir. Çünkü müfredatlarda ana başlıkların sabit olması olağan karşılanabilirken alt başlıklar sürekli olarak öğrencinin gelişimine ve yapısına göre revize edilmelidir. Bu nedenle piyano kursu için pedagojik bakış açısı başarılı bir eğitim sürecini taşıyan en önemli unsurdur. Bir yeteneği en çok destekleyen şey eğitimdir. Yeteneğinizi profesyonel eğitimciler aracılığı ile, profesyonel programlar dahilinde geliştirmek çok önemlidir. Zira piyanoya yeteneğiniz olsa bile bu yeteneği destekleyecek eğitimler almamanız durumunda, yeteneğinizin pek bir anlamı kalmayacaktır. Bu yüzden alanınıza uygun piyano kurslarına katılarak, kendinizi profesyonel bir şekilde geliştirmeye, dersler bire bir gerçekleştiği için açık olabilirsiniz. Seslerin hazır olduğu bir enstrüman olmasından dolayı eserler üzerinden basitten zora ilerlemektedir. Eserler üzerinden takip edilen piyano eğitimi kişinin ilgisini yüksek tutmasıyla avantajlı bir enstrüman seçimidir. Piyanonun hem ilgiyi yüksek tutması hem de insan beyninde birçok fayda sağlaması sık tercih edilen bir enstrüman olmasını getirmektedir.
Müzik dünyada öne gelen en önemli sanat dallarından bir tanesidir. Müziğe ilgi duyan kişi öncelikle hangi müzik rotasından gitmesi gerektiğini keşfetmelidir. Piyano kursu almaya karar verirken Ankara’daki Çayyolu Ümitköy akademilerinde yetenek analizi yaptırabilirsiniz. Her bireyin yeteneği farklıdır. Kimisinin parmakları piyano çalmaya elverişli, kimisi gitar, kimisi bateri, kimisi keman ve şan dersi gibi birçok eğitim alabileceği alan vardır. Öncelikle bu eğitimi almadan önce kendinize uygun olan alanı keşfedin ve bu alan üzerinde iyi olabileceğinizi düşünüyorsanız, o alanda sonuna kadar mücadele edin ve kendinizi her gün daha çok geliştirerek ilerleyin. Ankara Çayyolu Ümitköy’de piyano kursu analizlerine katılmak ve detaylı bilgi edinmek için www.kadinforum.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt