Sıcak Yaz Günlerinde Terlemeyi Azaltan Öneriler

Radmin

Kadınca Konular
Yönetici
Katılım
14 Nis 2019
Mesajlar
120
Terleme korkusu yüzünden yaz günleri birçok insan için kabusa dönüyor. Bir serinlik gelse de ferahlasam diyenler için terlemeyi azaltacak öneriler;

Kıyafet Seçimine Dikkat Edin

Sıcak yaz günlerinde tercih ettiğiniz kıyafetler terlemenizi azaltabilir. Bunun için açık renk kıyafetler tercih ederek güneşin vücudunuz üzerindeki etkisini azaltabilirsiniz. Ayrıca giyeceğiniz pamuklu kıyafetler nem tutma özelliği sayesinde terlemenizi önleyecektir. Yumuşak dokusu sayesinde cilde serinlik ve ferahlık hissi sağlayarak terleme problemi yaşayanların kurtarıcısı olacaktır.

Yağlı ve Baharatlı Yiyeceklerden Uzak Durun

Yaz aylarında tüketilen yağlı ve baharatlı besinler terlemeye ve kötü kokuya sebep olacaktır. Özellikle Fast Food tüketimi terlemeyi arttıracağı için yaz aylarında ağır gıdaları tüketmekten kaçınmalısınız. Gün içerisinde daha enerjik ve rahat hareket edebilmek için meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek, önerilen miktarlarda su tüketmek ve sağlıklı besinleri tercih etmek terleme problemiyle başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Doktorunuza Danışmayı İhmal Etmeyin

Aşırı terlemenin birçok nedeni olabileceği gibi stres, diyabet, obezite ve farklı pek çok hastalığın da habercisi olabilir. Bununla birlikte düzenli kullanılan bazı ilaçlar aşırı terlemeye yol açabilmektedir. Bu sebeple bir doktora danışılmalı, reçetesiz ilaçlar ve kremler kullanılmamalıdır.

Güneş Işınlarından Korunun

Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde mecbur kalmadıkça güneşe maruz kalmayın. Tiroid, kalp hastalıkları, tansiyon ve diyabet gibi sağlık problemleriniz varsa güneşe maruz kalma konusunda daha fazla tedbirli olun. Bu, hem sağlığınız açısından hem de terleme probleminiz için oldukça önemlidir.

Evinizi ve Ofisinizi Havalandırmayı Unutmayın
Evinizi ya da ofisinizi belirli aralıklarla havalandırmak, hava sirkülasyonunu sağlamak aşırı terleme probleminizi bir nebze de olsa azaltacaktır. Ayrıca çalışırken aşırı hareketlerde bulunmamanız, işiniz gereği bulunuyorsanız da uygun zamanlarda ara vererek dinlenmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Bolca Su Tüketin

Susuzluk hissetmeseniz bile gün içerisinde bolca su tüketin. Aşırı terlemeyle kaybettiğiniz sıvı ve minerallerin karşılanması için ayran, soda ve çay gibi asitsiz ya da kafeinsiz içecekler tercih edin.
Sıcak Suyla Duşa Veda Edin

Yaz aylarında çok sıcak suyla alacağınız duş, vücut ısınızın yükselmesine sebep olacak ve terlemenizi arttıracaktır. Bu yüzden ılık suyla hatta mümkünse soğuk suyla duş almak hem serinlemenize yardımcı olacak hem de terleme probleminizi çözmenizde faydalı olacaktır.
 
Üst Alt