Sütümüz Gelmiyorsa Mamaya Hemen Başlamamalıyız!

Aycan

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
25 Nis 2020
Mesajlar
11
Sütümüz Gelmiyorsa Mamaya Hemen Başlamamalıyız!

Mümkünse ilk yarım saat ancak en geç 1 saat içinde emzirilmelidir. Çünkü daha sonra bebek uykuya dalmak isteyecek ve bebeği uyandırmak zorlaşacaktır. Bebekler ilk birkaç gün 2-3 saatte bir emzirilmelidir. Uykusu 3-4 saati geçerse, uyandırılmalı ve emzirilmelidir. 2-3 hafta sonra aç hissedecek ve uyanmak ve emmek isteyecektir.

1473


"Sütüm gelmiyor" endişesiyle mamaya başlamam sorun olur mu?

Çocuk doğru pozisyonda olduğu ve emzirildiği sürece anne sütü gelmez. Bununla birlikte, doğum sonrası anksiyetesi olan annelerin açlık korkusu nedeniyle bebek mamasına başlama eğilimi olabilir. Bu nedenle emzirme konusunda anneye destek olmak, onu eğitmek ve psikolojik desteğini sunmak çok önemlidir.

Anne sütü nasıl çoğaltılır?

Yeterli sıvı içmek ve dinlenmek en önemli faktörlerdir. Annenin günde 2-3 litre su veya sıvı içecek tüketmesi yeterlidir.

Gaz hastalığı ne zaman başlar?

Sağlıklı bebeklerde oluşan ağlamaya kolik (gaz ağrısı) denir. Bebek 2-3 haftalıkken başlar, doruk noktasına 4-6 haftada ulaşır ve genellikle 3. ve 4. haftadan sonra geçer, genellikle akşamları durdurulamaz çığlık atakları şeklinde kendini gösterir.

Bebeğin gazı olduğunu nasıl anlarız?

Sürekli bir huzursuzluk hali ve rahatlaması için anneyi emzirme arzusu vardır. Bu arzu çocuğu beslemek değil, sakinleştirmektir. Aşırı bebek anne sütü çok yüksek olduğu için kusabilir. Karın şişmiş olabilir ve bebek bacağını midesine doğru çekerek gazı boşaltmaya çalışacaktır. Bu aşama çığlık atan krizlerle iç içe geçmiştir. Genellikle akşam ve gece ani çığlık şeklinde ortaya çıkar.

Bebeklerde Gaz Nasıl Önlenir?

Anne emziriyorsa gaza neden olan gıdalardan uzak durması gerekir. Soğan, fasulye, karnabahar, brokoli, tam tahıllı ürünler, lahana, portakal, limon, greyfurt gaza neden olabilir. Kafeinli içecekler, çikolata ve çay da gaza neden olabilir. Bazı alerjik anneler inek sütü içeren yiyecekler tükettiğinde, bebek aşırı gaz, ishal, kızarıklık, burun akıntısı ve öksürük gibi alerjik semptomlar yaşayabilir. Bu durumda emziren anne kendi diyetini gözden geçirmeli ve bu yiyecek ve içeceklerden bir süre uzak durmalıdır.

Her yiyecek alımından sonra bebeğin gazı çıkarılmalıdır. Şişkinlik oluşursa, ebeveynler ninni mırıldanmalı ve çocuğun kucağında yürümesine izin vermelidir. Ritmik hareketler ve sürekli sesler (elektrik süpürgesi veya fön makinesinin sesi gibi) sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir.
 

Dilara

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
25 Nis 2020
Mesajlar
11
Teşekkürler Aycan, bildiğim ama bilmediklerimde var:kf111::kf111:
 
Üst Alt