Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer ? Nasıl Yapılır ? Aşamaları ?

Radmin

Kadınca Konular
Yönetici
Katılım
14 Nis 2019
Mesajlar
120
Tüp bebek tedavisine genellikle adetin ilk 3 günü içerisinde başlanır. İlk aşamada kadına yumurta geliştirici ilaç kullanımına başlanır. Çiftler genellikle bu dönemde yapılacak testler için çağırılır, yaklaşık 10-11 gün kadına yumurta geliştirici tedavi uygulanır. Bu süre sonunda kadına HCG hormonu yapılır.
İkinci aşamada 11-12. günde yumurta toplama işlemi yapılır. Bu işlem yaklaşık 10-15 dakika sürer ve genel anestezi uygulanarak tamamlanır. Hasta genel anesteziden uyandıktan 1-2 saat sonra evine dönebilir fakat o gün içerisinde günlük aktivitelerden kaçınması önerilir.
Üçüncü aşamada ise yumurta toplama işlemini 0. gün kabul edersek, 2 yada 5 gün içerisinde embriyo oluşumuna göre hastaya embriyo transferi işlemi uygulanır. Toplamda 15-16 günde tüp bebek tedavisi bitmiş olur. Tedavi bittikten sonra ise 10-15 gün sonuç için beklenir.

-Tedavi kesin çözüm olmadığı için yüzde yüzlük bir başarı mümkün değildir.
-Sigara kullanıyorsanız tedaviye başlamadan en az 3 ay öncesinden bırakmanız gerekmektedir.
-Tüp bebek tedavisinde yaş önemli bir etkendir. 35 yaşını aşmış kadınlarda başarı oranı daha düşüktür.
 

webseosis

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Ara 2019
Mesajlar
4
Tüp Bebek
Tüp Bebek
Tüp Bebek için Tüp Bebek Yumurtalıklarındaki yumurtalar ilaçlar yardımıyla uyarılan anne adayından ultrasonografi eşliğinde toplanan yumurtalarla, erkekten alınan spermlerin laboratuvar ortamında döllenmesi ve daha sonra gelişen embriyoların rahim içerisine yerleştirilmesi ile gebelik elde edilmesi işlemidir.
Tüp Bebek’de Tedaviye olumlu sonuç kişiden kişiye değişir ve unutulmamalıdır ki bir kadından her ay kaliteli ve istenilen sayıda yumurta elde edilememektedir. Bu nedenledir ki her tüp bebek denemesinde farklı yanıt elde edilebilir.
Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları;
  • Çiftlerin tüp bebek öncesi danışmanlık ve tetkiklerin tamamlanması (adet döneminin 2 ya da 3. günü hormon tahlili, vajinal ultrasonografi, erkeğe ait sperm tahlili ve rahmi değerlendirmek için histerosalfingografi / ofis histeroskopi)
  • Yumurtaların ilaçlarla uyarılarak büyütülmesi ve olgunlaştırılması (bu işlemin amacı, embriyo oluşturmaya aday çok sayıda yumurta elde etmektir.)
  • Yumurtalıkların ilaçlar yardımı ile baskılanması (bu işlemin amacı istenmeyen zamanda yumurtaların çatlayarak karna dökülmelerinin önüne geçilmesi ve daha fazla embriyo elde edilebilmesidir.)
  • Yumurtaların ameliyathane şartlarında vajinadan (hazne) ultrasonografi eşliğinde toplanması
  • Yumurtaların spermle laboratuvar ortamında kendiliğinden döllenmesi (IVF) ya da tek yumurta içine tek sperm verilmesi (ICSI)
  • Gelişen embriyoların anne rahmine yerleştirilmesi
Eğer daha fazla sorunuz olursa Tolga hocamızın internet sitesinden ona soru sorabilirsiniz.Ankara Tüp bebek hizmet vermektedir.
 
Üst Alt