Vazelin Nedir? Faydaları Nelerdir?

eylulisik

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Eki 2020
Mesajlar
10
Vazelin Nedir?

1418


İlk olarak Newyork’lu bir kimyager olan Robert A. Chesebrough doğrultusundan 1870 senesinde vazelin petrol jeli ismiyle satışa yayılan vazelin, genelde yara ve yanıkların tedavisinde insanların ilk yararlandığı mamüller arasında bulunuyor.

Yara ve yanıkları süratli bir şekilde iyileştiren vazelin, yara, kesik ve yanıkların hava ile ilişki etmesini büyük oranda engelleyip, bu yaraları tedavi edici bir rol üstleniyor.

Yağlı bir yapısı ve koyu bir kıvamı tespit edilen vazelin, kuru cilt tarzına sahip bireylerin fazlalıkla kullandığı cilt bakım mamülleri listesinde başı çekiyor.

Günümüzde kokulu ve renkli türleri de tespit edilen vazelin, gül suyu, E vitamini, aloe vera özü vb. maddelerle zenginleştirilmiş içeriği ile satışa sunuluyor.

Bir rastlantı ardından keşfedilen vazelinin keşfedilme öyküsü ise şu şekilde;

İflas eşiğinde olan kimyager Robert A. 1859 senesinde Pennsylvania petrol kuyusunda yanısıra çalışan bir işçinin ayaklarına bir maddenin yapıştığını görüyor.

Bu maddenin işçilerin ayağındaki yara ve kesikleri iyileştirdiğine şahit olması, kimyageri bu madde üstünde aylarca sürecek olan bazı çalışmalar yapmaya itiyor.

Yaptığı çalışmalar ardından 1870 senesinde bu maddeyi ‘vazelin petrol jel’ ismi ile satışa sunuyor.

Tıpkı bir merhem gibi iyileştirici özellikleri tespit edilen vazelin, bugünümüzde yara, kesik ve yanıkların üstüne sürülüp, ağrıyı ve acıyı hafifletmenin ötesinde cilt, saç, tırnak bakımında da kullanılıyor.

1419


Vazelin Faydaları Nelerdir?
Vazelin tüketiminin en mühim faydalarını alttaki biçimde özetleyebilmemiz olası:

Kuruyan cildi nemlendiriyor

Soğuk havalar yüzünden iyiden iyiye kuruyan ve çatlayan cildi nemlendiren vazelin, cildin nem dengesini gözetiyor.

Cildin günlük nem gereksiniminin büyük bir kısmını karşılayıp, cildi rahatlatıyor. Lakin aşırı yağlı bir cilt tarzı tespit edilen şahıslarda derli toplu kullanım, yağlanma problemine yol açabiliyor. Bu yüzden yağlı cilt tarzına sahip bireylerin kullanım sırasında abartıya kaçmamaları gerekiyor.

Makyajı temizliyor
En zorlu makyajı bile bir çırpıda temizleyen vazelin, ruj, rimel, göz kalemi gibi çıkarılması zor olan olan makyajdan cildinizi arındırıyor.

Makyaj temizleyici ürününüzün evde bittiğinde ya da bu ürünlere seçenek olarak vazelin kullanabilirsiniz.

Çatlaklara iyi geliyor
Özellikle ayak topuğundaki çatlaklar amacıyla birebir olan vazelin, çatlakların iyileşmesine yardımcı oluyor.

Saatler vakitsince ayakta durduğunuz ya da yürüdüğünüz amacıyla çatlayan topuklarınızı nemlendirmek ve eski sağlığına kavuşturmak adına vazelin kullanabilirsiniz.

Kaşlara biçim veriyor

Vazelinin yapışkan kıvamı, saç, kirpik ve kaş bakımında en uygun bir biçimlendirici olarak kullanılmasına da imkân tanıyor.

Bir türlü biçim almayan saçlarınıza vazelin vakitrek, saçlarınıza biçim verebilirsiniz. Kaşlarınızın şeklini kaybetmemesi adına vazelinden yararlanabilirsiniz.

Son olarak kirpiklerinizin daha dik ve kıvrık görünmesi adına da kaşlarınıza vazelin vakitbilirsiniz.

Vazelinle kaş ve kirpiklerinizin daha süratli uzamasını da gürleşmesini de garantileyebilirsiniz.

Saç boyasının basitçe çıkmasını sağlıyor

İster kuaför ister evde boyanan saçlar olsun, alna, kulaklara ve yüzün başka bölgelerine bulaşan saç boyasını temizlemek adına da vazelinden yararlanabilme şansınız bulunuyor.

Cildinizin boya bulaşan yerlerine bir oran vazelin sürdüğünüzde boyanın kurumadan cildinizden çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Parfümün dayanıklılık zamanını uzatıyor

Vazelinin faydaları arasında kullandığımız parfümün dayanıklılık yani kalıcılık zamanını uzatması da bulunuyor.

Koltuk altı bölgenize ve cildinizin parfüm uyguladığınız yerlerine parfümden birkaç dakika evvel ince bir tabaka durumunda vazelin sürüp, sonrası parfümü sıktığınızda parfümünüzün daha uzun bir vakit dayanmasını olası bir duruma getirebilirsiniz.

Cildi aydınlatıyor
Aydınlık ve ferah bir manzara vaat eden vazelin, harika bir highlighter olarak da kullanılabiliyor. Makyaj evvel göz altı, burun üstü ve çene bölgenize az bir oran vazelin vakitrek, daha sonra cildinize uyguladığınız fondötenin daha açık renk görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yara, yanık, kesikleri tedavi ediyor
Yara, yanık ve deri kesiklerinin üstüne sürülen vazelin, deriye etkili bir biçimde nüfus edip, bu yaraların iyileşmesine liderlik ediyor.

1420Vazelin Yüze Sürülür mü?
Vazelin, yağlı bir formüle sahip olmasından vazelini daimi yüzünüze sürmekten kaçınmanız gerekiyor.

Ayrıca yüzünüze sürmeden evvelce vazelini benmari usulü ısıtmalı ve eritmelisiniz. Yani erimiş kıvamdaki vazelini yüzünüze sürmelisiniz. Katı durumda cildinize sürmemelisiniz.

UYARI: Hamilelikte ya da emzirme döneminde vazelin kullanımı, bazı sakıncalar doğurabilir. Bu yüzden bu ürünü kullanmadan evvelce kesinlikle hekiminize danışmanızı öneriyoruz.

1421


Vazelin Zararları

Vazelinin derli toplu ve aşırı tüketimi da bazı komplikasyonlara namacıyla olabiliyor. Hammaddesinin petrol olması, bilhassa yağlı ciltlerin daha da yağlanması ile sonuçlanıyor.

Düzenli kullanım, karaciğer hasarına da yol açabiliyor.

Bu yüzden vazelini haftada bir iki seferden daha çok bir vakit amacıyla kullanmamanızı öneriyoruz

1422


Vazelinin Diğer Kullanım Alanları:

Vazelini pek cok değişik nedenle da kullanabilirsiniz. Yaygın kullanım alanlarını alttaki şekilde özetleyebiliriz:


Deri ceket, deri ayakkabı vb. deri kıyafetlerinizin daha parlak görünmesi adına kıyafetlerinize vazelin sürebilirsiniz.

Parmağınıza sıkışan ve bir türlü çıkmak nedir bilmeyen yüzüğü parmaklarınızdan vazelin sayesinde çıkarabilirsiniz.

Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildinize güvenliğini sağlamak adına cildinize güneşe çıkmadan evvelce güneş kremine seçenek olarak, vazelin sürebilirsiniz.

Dudaklarınızın daha parlak görünmesi amacıyla dudaklarınıza ruj evveli vazelin uygulayabilirsiniz.

Benmari usulü eritilmiş vazelini allığınızla karıştırıp, elmacık kemiklerinize uyguladığınızda elmacık kemiklerinizin daha parlak, canlı ve aydınlık görünmesini sağlayabilirsiniz.
 
Üst Alt